23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

منحرف کردن موتور جستجوی گوگل: دستمال توالت به جای پرچم پاکستان

در پی حمله انتحاری به سربازان هند در کشمیر که به تیره شدن روابط این کشور با پاکستان انجامید، نتایج موتور جستجوی اینترنتی گوگل طوری منحرف شده که با جستجوی عبارت انگلیسی “بهترین دستمال توالت جهان”، پرچم کشور پاکستان ظاهر می‌شود.

تعداد افرادی که یک عبارت را سایت گوگل جستجو کنند، بر نتیجه گوگل تاثیر می‌گذارد.

احتمال داده شده که کاربران منتقد دولت پاکستان با تاثیر گذاشتن بر سیستم جستجوی گوگل باعث چنین نتیجه ای شده‌اند.

پس از حمله انتحاری روز ۱۴ فوریه در کشمیر تحت کنترل هند، که به کشته شدن ۴۶ مامور پلیس هند منجر شد، کاربران شبکه های اجتماعی شروع به انتقاد از پاکستان کردند و ماجرای این حمله به یکی از موضوع‌‌های پرطرفدار شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد.

گروه “جیش المحمد” که در پاکستان مستقر است، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

پاکستان از این حمله به شدت ابراز نگرانی کرده اما گفته هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد. هند ولی پاکستان را متهم می‌کند که در برخورد با گروه‌های شبه نظامی مستقر در آن کشور کوتاهی می‌کند.

پس از این حمله، آرون جیتلی، وزیر مشاور در دولت هند گفت که این کشور “از هر ابزار دیپلماتیک” برای قطع ارتباط پاکستان با جامعه جهانی استفاده خواهد کرد.

با جستجوی این عبارت در سایت گوگل، خبرهای مربوط به این ماجرا به دست می‌آید اما اگر در قسمت عکس گوگل عبارت “بهترین دستمال توالت در جهان” جستجو شود، تصویرهایی از پرچم سبز و سفید پاکستان ظاهر می‌شود.

شرکت گوگل درباره اینکه چطور چنین اتفاقی افتاده، توضیحی نداده است.

این اولین بار نیست که نتایج عجیبی از جستجوی گوگل به دست آمده است: چندی پیش برای جستجوی واژه “احمق” به زبان انگلیسی عکس دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا ظاهر می‌شد و در سال ۲۰۱۵ گوگل در پاسخ به جستجوی عبارت “ده تبهکار بزرگ” عکس نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند را پیشنهاد می‌داد.

گوگل به دلیل این مساله از نخست وزیر هند عذرخواهی کرد.

پیش‌تر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گوگل را متهم کرده که الگوریتم‌های جستجوگر خود را به نحوی تنظیم می‌کند که اخبار “ضدترامپ” و “چپ‌گرایانه” بیشتر دیده شود،‌ اما مسئولان گوگل با رد این ادعا گفتند که دیدگاه‌های سیاسی نقشی در شکل‌گیری نتایج در این جستجوگر ندارند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها