16.6 C
Paris
Monday, May 16, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

مقاومت رهبری مجاهدین خلق برای خروج از عراق

camp_liberty_terrorism_pmoi_mek

روزنامه لس آنجلس تایمز گزارش داده است طرح آمریکا برای انتقال اعضای گروه مجاهدین خلق از عراق به دلیل مقاومت رهبران این گروه با موانع متعددی روبرو شده است. بنا به گزارش این روزنامه، دولت عراق در تلاش است تا از اعضای این گروه محافظت کند.مقاومت رهبری مجاهدین خلق برای خروج از عراق

تلاش های دهه گذشته به هدف یافتن کشور جدیدی برای اقامت اعضای مجاهدین خلق، تنها چند روز پس از آغاز انتقال تعدادی از اعضای این سازمان به کشورهای اروپایی با موانع جدی روبرو شده است.

Mujahedin Khalq in Albania
تعدادی از پناهندگان کمپ لیبرتی در تیرانا پایتخت آلبانی
Members of the Iranian opposition group Mujahedin Khalq in a street in Tirana, Albania. The exiles have been moved to Albania from a camp in Iraq as part of a relocation process. (Hektor Pustina / Associated Press / May 17, 2013)
mek-albania-2-20130524
Members of the Iranian opposition group Mujahedin Khalq in a street in Tirana, Albania. The exiles have been moved to Albania from a camp in Iraq as part of a relocation process. (Hektor Pustina / Associated Press / May 17, 2013)

بنا به گزارش لس آنجلس تایمز، چهارده عضو سازمان مجاهدین خلق روز ۱۵ مه از حومه بغداد به آلبانی پرواز کردند. این اولین گروه از ۳۱۰۰ عضو مجاهدین خلق بوده اند که در طی سه دهه گذشته در اردوگاه اشرف در عراق اقامت داشته اند.

بث جونز، دستیار معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور خاور نزدیک روز چهارشنبه (۲۲ مه) به کنگره گفت با وجود خطراتی که جان اعضای مجاهدین خلق در عراق را  تهدید می کند رهبری این سازمان برای خروج نیروهای خود از این کشور همکاری نمی کند.

وی خطاب به اعضای کمیته فرعی امور خارجه کنگره گفت با وجودی که مقامات ایالات متحده برای متقاعد کردن رهبری این گروه برای همکاری در زمینه خروج (اعضای مجاهدین) نهایت تلاش خود را به کار برده اند اما «تعداد بسیار اندکی اجازه یافته اند تا از عراق خارج شوند».

مقامات سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۳ تاکنون در تلاش بوده اند تا اعضای مجاهدین خلق را از عراق خارج و در کشور دیگری اسکان دهند. دولت بر سر قدرت در عراق به فعالیت ها و حضور این گروه در خاک این کشور با دیده بدبینی می نگرد.

روزنامه لس آنجلس تایمز می نویسد با وجودی که رهبران مجاهدین خلق برای خروج از اردوگاه اشرف واقع در استان دیالی با مقامات عراق و سازمان ملل متحد توافق نامه امضا کردند اما به نظر می رسد رهبری این سازمان برای خروج اعضای خود از عراق تردید دارد. این روزنامه به نقل از دیپلمات ها گزارش می دهد ظاهراً رهبران مجاهدین ترجیح می دهند در عراق بمانند و به تلاش های خود برای سرنگونی دولت ایران ادامه دهند.

این روزنامه می افزاید «رهبری این گروه در پاریس ظاهراٌ به اعضای زیردست خود که تحت کنترل شدید و جدی آن ها فعالیت می کنند اجازه نمی دهد تا با سازمان ملل همکاری و در روند انتخاب اعضای گروه و اسکان مجدد آن ها در کشورهای دیگر به مقامات این سازمان کمک کنند».

در شرایطی که رهبری مجاهدین خلق سال های طولانی در برابر خروج از اردوگاه اشرف مقاومت کرده بود اما در نهایت انتقال بیشتر ساکنان اشرف به یک اردوگاه موقتی در ماه سپتامبر آغاز شد. «حدود صد نفر از این اعضا که مصمم بودند به مبارزه خود ادامه دهند و بر این عقیده اند که قدرت های جهانی به آن ها خیانت کرده اند، هنوز در اشرف اقامت دارند».

مقامات سازمان ملل و دولتمردان آمریکا معتقدند اعضای این گروه به دلیل مواضع خصومت آمیز چندین گروه عراقی در قبال این سازمان باید عراق را در اسرع وقت ترک کنند، آن ها همچنین می گویند صبر دولت عراق که مسئولیت محافظت از آن ها را به عهده دارد نیز لبریز شده است.

رهبران مجاهدین خلق می گویند ترجیح می دهند به جای این که تعداد اندکی از اعضای این گروه در کشورهای مختلف پراکنده شوند و به صورت گروه های کوچک اسکان بیابند، بیشتر اعضای آن به صورت یک گروه واحد در اروپا و یا ایالات متحده متمرکز باشند.

قرار است فقط حدود دویست تن از اعضای مجاهدین خلق در آلبانی اسکان بیابند. مقامات سازمان ملل و ایالات متحده می گویند به دلیل پیشینه فعالیت های یک گروه مسلح که پیش از این از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ در فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده قرار داشت، هیچ کشوری همه آن ها را نخواهد پذیرفت.

 VOA 

لینک به سایت لس آنجلس تایمز : latimes.com

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط