5.8 C
Paris
Wednesday, December 6, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

فیلم های برتر فستیوال فیلم تورنتو

فستیوال فیلم تورنتو یک جشنواره عمومی است که هر ساله در ماه سپتامبر در تورنتوی کانادا برگزار می‌گردد. این جشنواره طی دهه‌های گذشته به یکی از معتبرترین رویدادهای هنری و سینمایی جهان تبدیل شده است.
در این فستیوال فیلم هایی از سراسر جهان به نمایش در می آید که به برترین ها اشاره می شود؛

the-magnificent-seven2

نمایش فیلم ماری نوئل Marie Noëlle کارگردان فرانسوی با عنوان “ماری کوری” در جشنواره فیلم تورنتو Toronto International Film Festival ( ۸ تا ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۶) اقدامی منحصر به‌فرد به‌شمار می‌رود. این فیلم داستان زندگی ماری کوری تنها زن دانشمندی است که موفق به دریافت دو جایزه علمی فیزیک و شیمی نوبل شده است.
ماری کوری در سال ۱۹۰۳ موفق شد در پروژه‌ای که با همکاری همسرش پی‌یر کوری به انجام رساند جایزه فیزیک نوبل را از آن خود کند. سه سال بعد پیئر در حادثه‌ای درگذشت. ماری کوری با وجود این فقدان غم‌انگیز توانست در دنیای علم و دانش که در انحصار مردان بود به مطالعات خود ادامه دهد. کشفیات موفقیت‌‌آمیز این پژوهشگر به ‌ویژه در زمینه شیمی باعث شد او به دریافت دومین جایزه نوبل در سال ۱۹۱۱ نائل شود.
فیلم روایت زندگی ماری کوری در سال‌های بین دریافت این دو جایزه است. داستان این فیلم شباهت‌هایی به زندگی کارگردان آن دارد. ماری نوئل نیز پتر زرPeter Sehr همسر و شریک کاری خود را سه سال پیش از دست داده است.
هر چند جوایز فستیوال تورنتو به لحاظ اعتبار در مقام رقابت با فستیوال برلین، کن و ونیز قرار ندارند، ولی کانادایی‌ها در سال‌های اخیر موفق شدند تا حدودی با جشنواره‌های اروپایی همتراز شوند. بسیاری از شرکت‌‌های تولید فیلم هالیوود محصولات خود را با رغبت در جشنواره تورنتو به نمایش می‌گذارند.
حضور ورنر در فستیوال تورنتو با دو فیلم برجسته
ورنر هرتسوگ Werner Herzog کارگردان پرکار آلمانی دو فیلم جدید در این فستیوال ارائه می‌کند. داستان فیلم “نمک و آتش” با بازیگری ورونیکا فرس، گئل گارسیا برنال و مایکل شنون، درباره گروهی دانشمند است که با وجود اختلاف‌های عقیدتی گرد هم می‌آیند تا از بروز یک فاجعه زیست‌محیطی جلوگیری کنند. فیلم دیگر هرتسوگ مستندی با عنوان “به درون جهنم” درباره سفر گروهی فیلمساز به آتشفشان‌های فعال جهان است.
نمایش فیلم “اسنودن” در جشنواره تورنتو
این فیلم الیور استون Oliver Stone که پس از مدت‌ها انتظار به نمایش درمی‌آید بر اساس ماجراهای ادوارد اسنودن افشاگر برنامه‌های جاسوسی سایبری آمریکا ساخته شده است.
این فیلم که اولین بار در ماه ژوئیه در نمایشگاه فیلم ” کمیک کن” سن دیگو حضور داشت قرار است در سپتامبر ۲۰۱۶ در تمام سینماهای جهان به نمایش درآید ( در آمریکا از ۱۶ سپتامبر و در آلمان از ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶). قرار است که تصویر این افشاگر مشهور نیز پیش از نمایش فیلم در جشنواره تورنتو روی پرده بیاید.
حضور دو کارگردان مشهور آلمانی در جشنواره آمریکای شمالی
نام ویم وندرس Wim Wenders و مارن آده Maren Ade کارشناسان فیلم جهانی را به یاد سینمای اصیل آلمان می‌اندازد. وندرس چند روز پس از فستیوال فیلم ونیز “روزهای زیبای آرانخوئز” را به روی پرده سینما آورد و مارن آده که با فیلم ” تونی اردمن” به اسکار راه یافته است، در فستیوال تورنتو شرکت خواهد کرد. سینمای آلمان در جشنواره امسال تورنتو حضور گسترده و فعالی دارد.
فیلم “ورود” نامزد اسکار
سینمای آمریکای شمالی با اشتیاق در انتظار فیلم جدید ” ورود” ساخته دنی ویلنو Denis Villeneuve کارگردان کانادایی است. فیلم ماجرای یک زبانشناس است که ماموریت دارد با موجودات غیرزمینی ارتباط برقرار کند. ویلنو پیش از این هم نشان داده بود که قادر است از موضوعات عجیب و غریب فیلم‌های برجسته‌ای بسازد. این فیلم با بازیگری امی آدامز و جرمی رنر یکی از نامزدهای اسکار آینده است. فیلم “ورود” پس از حضور در ونیز در فستیوال تورنتو نیز به نمایش درخواهد آمد.
نقش فستیوال تورنتو
نقش فستیوال تورنتو در سال‌های اخیر اهمیت بیشتری یافته است. فیلم‌هایی که قرار است به اسکار راه یابند ابتدا در این فستیوال معرفی می‌شوند. فیلم‌های آمریکایی از این فستیوال برای معرفی فیلم‌هایی که قرار است در هفته‌ و یا ماه‌های آینده به روی پرده سینما بیایند و یا راهی اسکار ۲۰۱۷ شوند، بهره می‌برند. بنابراین فستیوال تورنتو برای بسیاری از سینماگران بنام هالیوود امکانی برای بازاریابی است.
چهل‌ویکمین فستیوال تورنتو با آخرین فیلم فستیوال ونیز یعنی ” هفت دلاور” آغاز می‌شود.
فیلم “هفت دلاور” نسخه آمریکایی “هفت‌سامورایی” کوروساوا
در سال ۱۹۵۴ آکیرا کوروساوا کارگردان تراز اول ژاپنی اولین بار “هفت‌سامورایی” را به جای کابوی‌ها و هفت‌تیرکش‌های سینمای وسترن به جهان معرفی کرد.
شش سال بعد جان استورجس با اقتباس از این فیلم ” هفت دلاور” خود را با بازیگری یول براینر و هورست بوخهولتس به روی پرده سینما آورد.
نسخه جدید فیلم هفت دلاور The Magnificent Seven یک فیلم آمریکایی در سبک وسترن و اکشن به کارگردانی آنتوان فوکوآ Antoine Fuqua است که نسخه بازسازی شدهٔ فیلم جان استورجس به‌شمار می‌آید. در این فیلم بازیگرانی همچون کریس پرت، دنزل واشنگتن، هیلی بنت، مت بامر، وینسنت دن آفریو، ایتن هاک نقش‌آفرینی می‌کنند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط