6.2 C
Paris
Friday, December 8, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

سناتور جف فلیک: ترامپ باعث خفت آمریکا شد

یک سناتور دیگر جمهوری خواه ضمن اعلام انصراف از نامزدی در انتخابات ۲۰۱۸ به شدت به دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور تاخته است.
پیشتر سناتور جمهوری خواه باب کورکر هم گفت که دونالد ترامپ باعث خفت آمریکا شده است.
سناتور جف فلیک از ایالت آریزونا گفت: “رفتار بی خردانه، مشمئزکننده و همراه با بی نزاکتی” در راس دولت آمریکا خطری برای دمکراسی است.
آقای ترامپ قبلا سناتور فلیک را فردی “سمی” خوانده است.
سناتور فلیک پیش از اعلام تصمیم خود در صحن سنا، به روزنامه “آریزونا ریپابلیک” گفت: “احتمالا در حال و هوای فعلی حزب جمهوری خواه جایی برای جمهوری خواهی مثل من وجود ندارد.”
او در نطق خود در صحن سنا گفت از انتقاد کردن از رئیس جمهور لذت نمی برد اما احساس می کند “باید براساس وظیفه و وجدان چنین کند.”
او گفت: “ما هرگز نباید تضعیف مرتب و روزمره معیارها و آرمان های دمکراتیک خود را “عادی” قلمداد کنیم.”
او گفت از “بی اعتنایی فاحش به حقیقت و راست کرداری، تحریک های بی خردانه، اغلب به دلایل کودکانه و شخصی” افسوس می خورد.
او افزود: “من فرزندان و نوه هایی دارم که باید به سوالاتشان پاسخ دهم، بنابراین آقای رئیس جمهور شریک جرم شما نخواهم بود.”
سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت تصمیم آقای فلیک برای خروج از سنا “احتمالا حرکت خوبی است” چون او احتمالا برنده نخواهد شد.
سناتور جان مکین از دیگر منتقدان سرشناس دونالد ترامپ در حزب جمهوری خواه در پی این سخنان از سناتور فلیک که هم ایالتی اوست ستایش کرد.
میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا هم گفت که او “شاهد نطقی از یک مرد خیلی خوب بوده است.”
ساعاتی پیشتر سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا، دونالد ترامپ را رئیس جمهوری “کاملا بی صداقت” دانست که آمریکا را در دنیا “خفیف می کند”.
این سناتور ارشد، در چند مصاحبه تلویزیونی جداگانه علیه آقای ترامپ، او را به دروغگویی، خفیف کردن ایالات متحده و تضعیف موقعیت جهانی آن متهم کرد.
در واکنش به این اظهارات، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود باب کورکر را فردی “سبک وزن” توصیف کرد که نمی تواند دوباره به عضویت سنا انتخاب شود.
هفته پیش جورج بوش و باراک اوباما روسای جمهوری سابق آمریکا بدون نام بردن از آقای ترامپ گفتمان جاری سیاسی در این کشور و نیروهای تفرقه در سیاست را ملامت کردند.
آن دو در سخنانی جداگانه اخطار دادند که شکاف هایی در آمریکا سر باز کرده است که باید مدت ها پیش ترمیم می شد.
باراک اوباما گفت: “نباید همان سیاست کهنه دایر بر شکاف انداختن که قبلا بارها دیده ایم و قدمت آن چند قرن است را تحمل کنیم…. فکر می کردیم بعضی از چیزهایی که الان می بینیم را خیلی وقت است دفن کرده ایم. بعضی ها به ۵۰ سال پیش نگاه می کنند. ما در قرن ۲۱ هستیم نه ۱۹.”
آقای بوش هم گفت که به نظر می رسد “تعصب و تنگ نظری جسورتر شده اند” و “سیاست ما در برابر تئوری های توطئه و حرف های ساختگی آسیب پذیرتر شده است.”

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط