3.1 C
Paris
Saturday, January 28, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

سفر وزیر امورخارجه فرانسه به تهران در فضایی متشنج

ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه، روز دوشنبه پنجم مارس، در تهران با مقامات امنیتی و سیاسی جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد. هدف از این دیدار، گفت‌وگو درباره برنامه موشکی تهران و همچنین نقش ایران در سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه عنوان شده است. همزمان با این سفر یک روزه، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران گفت‌وگو با روزنامه اعتماد چاپ تهران گفت: “كشورهای اروپايی براي حفظ امريكا در برجام، دچار افراط شده‌اند.”

وزیر امورخارجه فرانسه، در اولین دیدار خود در تهران، صبح دوشنبه با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ملاقات کرد.

به گزارش دبیرخانه این شورا، شمخانی در این دیدار درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی گفت: “تقویت توانمندی دفاعی ایران بویژه قدرت موشکی کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر در مسیر اجرای سیاست بازدارندگی” است.

لودریان سپس به دیدار ظریف در وزارتخانه امورخارجه رفت. اما پیش از این دیدار، گفت‌وگویی از وزیر امورخارجه ایران در روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد به چاپ رسید که در آن ظریف اروپا را به “افراطگرایی” متهم کرد.

ظریف گفت: “كشورهاي اروپايي براي حفظ امريكا در برجام، دچار افراط شده‌اند و اين افراط در نهايت به سياست خود اروپا ضربه خواهد زد.”

در حالی که گفت‌وگوهای قدرت‌های اروپایی با ایران درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی و همچنین نقش تهران در تنش‌های منطقه‌ای از چندی پیش آغاز شده و قرار است جلسه بعدی این مذاکرات در ایتالیا برگزار شود، ظریف انجام این مذاکرات را تأیید کرد و گفت که این نوع مذاکرات “از سال‌ها پیش” در جریان بوده است.

وی با این حال مدعی شد که این مذاکرات “براي تشويق اروپا به ايفا كردن نقش سازنده‌تري در منطقه” است.

اما سفر وزیر امورخارجه فرانسه با تهران با واکنش منفی روزنامه‌های محافظه‌کار مواجه شده است.

روزنامه کیهان نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای در شماره روز دوشنبه خود، درباره سخنان روز یکشنبه وزیر امورخارجه فرانسه گفت: “وزیر خارجه فرانسه دیروز پیش از ورود به ایران، در اظهارنظری گستاخانه، کشورمان را به اعمال تحریم‌های جدید تهدید کرد.”

ژان ایو لودریان در آستانه این سفر هشدار داد که اگر جمهوری اسلامی به نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی بالستیک خود توجه نکند، ممکن است با تحریم‌های تازه‌ای روبرو بشود.

همچنین روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران نیز لودریان را “پیشخدمت پاریسی ترامپ” خواند.

خبرگزاری فرانسه

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط