5 C
Paris
Friday, January 27, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

دلایل نابودی نرم مجاهدین، از توهم تا واقعیت

radjavi_Irak_ashraf_camp-de-Liberty

عقب نشینی ها و تغییرات در مجاهدین بدون داشتن پایگاه اجتماعی و مشروعیت در نزد عنصر اجتماعی گره ای را باز نمی کند.!

بیژن نیابتی در ارزیابی تنظیم رابطه آمریکا با ایران و توجه اش به جناح های مختلف سیاسی در دنبال کردن سیاست تغییر نرم در ایران آینده مجاهدین را نیز مورد گمانه زنی قرار داده و نوشته است:

“تبعات مادی این خط جدید بیش از هرکس دیگر گریبان مجاهدین خلق و نیروهایشان در اشرف را می گیرد. مجاهدین نه تنها ویژگیهای مورد پسند کبوترها را ندارند که اساسا با پافشاری بر ضرورت سرنگونی قهرآمیز تمامیت رژیم، موی دماغ سیاست “براندازی نرم” تحت رهبری بخشی از رژیم هم هستند. اینجاست که طرح درازمدت دولت ایالات متحده از آن پس در یک کلام نابودی نرم تشکیلات مجاهدین و زمینه سازی برای تنها کردن رهبری مجاهدین و دستیابی به آن در اشرف می شود. این اُس و اساس مسئله است.”

این ارزیابی البته بیش از اینکه معطوف به خیره سری و سماجت مجاهدین در سرنگونی قهرآمیز تمامیت رژیم باشد دلایل دیگری دارد که هیچ ارتباطی با ادعاهای آقای نیابتی ندارد. آقای نیابتی مثل همیشه این بار نیز بخشی از ارزیابی هایشان درست است، اما از آنجا که به تعمیم دادن ذهنیت شان بر واقعیت دلبستگی بیشتری دارند تا پذیرفتن واقعیت، لاجرم دلایل نزدیک به خروجی خودشان را در کانون توجه قرار می دهند. پیشتر این قلم نیز در خصوص نیت آمریکا به براندازی نرم مجاهدین تاکید کرده بود. از جمله در شهریورماه گذشته در این رابطه نوشتیم:

“روش آمریکا برای مهار و مدیریت روی مجاهدین و به عنوان یکی از خطرناک ترین گروه های بنیادگرای از خلع سلاح آنها در ده سال پیش شروع و با مهار و کنترل و مدیریت روی رجوی ادامه یافت. با چانه زنی و تهدید و تطمیع رجوی را ناچار کرد تا قید سلاح را به نفع حفظ نفر بزند، حالا او را مجاب کرده قید ظرف ایدئولوژیکی خود یعنی قرارگاه اشرف را به ازای بیرون آمدن از لیست تروریستی بزند! به یک معنی آمریکا از ده سال پیش تا کنون یک پروسه نسبتا دراز مدت پشت سر گذاشته است. حالا تنها مانده گروهی که بعد از استقرار در ترانزیت دچار چندپارگی، تردید و یاس و بلاتکلیفی از آینده سیاسی، تشکیلاتی و هویت سازمانی خود هستند؛ پیش روی این گروه دو راه باقی است. یا خودسپاری به تعهد و امضای ماندن یا خارج شدن از مناسبات نیم بند در ترانزیت. برای آمریکایی انتخاب گزینه اول اعضا حائز اهمیت است. به این دلیل که می خواهد تا تعیین تکلیف نهایی آنها را دنبال کند. تابلویی که می شود از تنظیم رابطه آمریکا با مجاهدین حداقل در ده سال گذشته ترسیم کرد، کم و بیش اینگونه است، آمریکا ده سال پیش مجاهدین را خلع سلاح کرد. بعد از ده سال ظرف ایدئولوژیکی آنها را متلاشی کرد. و به همین منوال می شود پیش بینی کرد ظرف چند سال آینده با پراکندن اعضای باقیمانده سازمان در کشورهای اروپایی و بعضا خاک آمریکا آنها را وارد دوره بازنشستگی و نیمکت نشینی خواهد کرد.” دو راه حل برای یک مسئله

بر خلاف نظر آقای نیابتی آمریکایی ها نه به این دلیل که مجاهدین تغییرناپذیر می نمایند که به دلایل بسا واقعی تر اصرار در متلاشی کردن نرم مجاهدین دارند. دلایل مترتب بر این ادعا عقب نشینی مجاهدین از موضع قهرآمیز گذشته، انحلال ارتش آزادیبخش و استیصال حاکم بر مناسبات درونی و بتدریج پراکنده شدن آنها در کشورهای مختلف است که عملا کمترین قابلیت و پتانسیلی برای تاثیرگذاری بر شرایط آینده را از مجاهدین سلب کرده است. رویکرد اخیر رجوی در تاثیرگذاری بر شرایط داخلی که نشانه های آن را می توان در نامه نگاری به سران جمهوری اسلامی مورد تاکید قرار داد، به این معنی است که مجاهدین حاضرند تا هر اندازه که لازم است برای اعتماد سازی آمریکا عقب نشینی و هزینه کنند! ادعاهای رجوی در نامه های سه گانه به رهبران و فعالان سیاسی ایران نشان از این دارد که به آمریکا تفهیم کند از این پس به هیچ وجه قرار نیست مزاحمت و موی دماغ جناح های داخلی و خارجی برای تغییر در ایران شود؛ هر چند برخی نشانه ها کماکان حاکی از سماجت رجوی برای سرنگونی تمام قد جمهوری اسلامی می کند، اما نباید از دور نظر داشت که این رویه به نعل و میخ پیش از هر چیز معلول ملاحظات و محذوریت های درون تشکیلاتی است تا باورهای استراتژیکی گذشته. طرفه اینکه تا همینجا نیز عقب نشینی های رجوی و نامه نگاری های او چالش ها و تناقضات بسیاری را در درون مناسبات مجاهدین و از سوی اعضای شورای ملی مقاومت و عناصر قدیمی شخم زده است. فرض آقای نیابتی در شرایطی می تواند به واقعیت نزدیک باشد که مجاهدین سازوکار و ابزارهای حداقلی برای موی دماغ شدن در اختیار داشته باشند. این در حالی است که سناریوی آمریکایی ها تا اینجا کارآیی های بالفعل و بالقوه مجاهدین را به صفر رسانده است. درک این وضعیت حساس است که ضرورت چرخش در مجاهدین را با هدف حفظ آنها در معادلات موجود مورد گوشزد قرار میدهد؛ این ضرورت اما بر خلاف تصور نیابتی هیچ سنخیت و دخلی به موی دماغ بودن آنها برای آمریکا و ماهیت رادیکال مجاهدین ندارد. به این معنی که آمریکا در تلاش است در پروسه تغییر نرم در ایران تکلیف مجاهدین را برای همیشه یکسره کند. نه به صرف این که مجاهدین خواهند توانست موی دماغ تغییر نرم در ایران شوند، بلکه به این دلیل که به دلایل تاریخی که پیشتر هم مورد تاکید بوده با مجاهدین به دلایل واقعی تر تعیین تکلیف کند.

اگر مجاهدین زمانی به دلیل داشتن برخی قابلیت ها می توانستند برگ برنده آمریکا بر علیه ایران باشند، امروز اما تمامی آن قابلیت ها از میان رفته است. بعلاوه اینکه به اذعان آقای نیابتی مجاهدین فاقد مشروعیت اجتماعی نیز هستند. آن انگیزه واقعی که آمریکایی ها را به سمت براندازی نرم مجاهدین سوق داده نه ترس استراتژیک از مجاهدین و نه مانع بودن مجاهدین بر سر تغییر نرم در ایران که از اساس فقدان مشروعیت اجتماعی است. مجاهدین در طی ده سال گذشته تا آنجا که امکان داشت عقب نشینی کردند و در آینده نیز هر اندازه که لازم باشد عقب نشینی خواهند کرد. اما آمریکایی ها می دانند این عقب نشینی ها و تغییرات در مجاهدین بدون داشتن پایگاه اجتماعی و مشروعیت در نزد عنصر اجتماعی نه تنها گره ای باز نمی کند که تنها کارایی و کارکرد و اهمیت اش برای جناحی در داخل ایران است که با مستمسک قرار دادن مجاهدین سد راه تغییر شود. اهمیت براندازی نرم مجاهدین برای آمریکا بیش از هر عامل و دلیل دیگری از این حیث حائز اهمیت است.

بهار ایرانی

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط