3.8 C
Paris
Monday, December 4, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

درخواست‌ها از دولت اوباما برای مذاکره با دولت روحانی

OBAMA

بیست و نه نفر از چهره‌های سیاسی و نظامی آمریکا در نامه‌ای از باراک اوباما خواسته‌اند فرصت مذاکره را با دولت حسن روحانی از دست ندهد.

در نامه ای دیگر، چارلز دنت نماینده جمهوریخواه و دیوید پرایس نماینده دمکرات مجلس از رئیس جمهوری آمریکا خواسته اند که با وجود محدود بودن اختیارات رئیس جمهوری در ایران، برای گفتگو و توافق با دولت حسن روحانی تلاش کند چون در غیر این صورت مرتکب “اشتباه” شده است. این نامه به امضای ۵۹ نماینده کنگره آمریکا رسیده است.

در نامه اول که دیروز (دوشنبه ۲۴ تیر) خطاب به آقای اوباما نوشته شده، روی کار آمدن دولت حسن روحانی “فرصت بالقوه بزرگی” قلمداد شده که می‌تواند “تلاش‌های دیپلماتیک را برای رفع بن بست مذاکرات هسته‌ای با ایران” جان تازه‌ای ببخشد.

“ما قویا به دولت شما توصیه می کنیم که وقتی روحانی کارش را آغاز کرد فرصت را برای گفتگوهای دو جانبه و چند جانبه با ایران غنیمت بشمارد تا امکان اینکه تهران ‘سیاست معتدل‌تری’ در پیش بگیرد کم نشود.”

امضاکنندگان نامه از باراک اوباما خواسته‌اند که به محض شروع به کار دولت آقای روحانی، آمریکا گفتگوهای چندجانبه در قالب گروه ۱+۵ را در نه فقط مورد برنامه هسته‌ای ایران بلکه در باره امنیت منطقه‌ای و حقوق بشر آغاز کند.

“دیپلماسی وقتی موفق می‌شود که ما حاضر باشیم در قبال کوتاه آمدن ایران، تحریم ها را کاهش دهیم و مشوق های دیگری هم در نظر بگیریم.”

“به همین دلیل، لازم است که تمام طرف‌ها از اقدامات تحریک‌آمیزی که ممکن است این فرصت دیپلماتیک را به خطر بیندازد خودداری کنند.”

نویسندگان نامه تاکید کرده‌اند که باید صبر کرد و دید آیا این فرصت به دستاوردی منجر خواهد شد یا نه، اما به نوشته آنها، “از دست دادن این فرصت برای آمریکا، ایران و جامعه بین المللی” گران تمام خواهد شد؛ همانطور که تا به حال بی نتیجه ماندن تلاشهای قبلی به بدتر شدن روابط و محدودتر شدن گزینه‌ها منجر شده است.

این نامه را بیست و نه نفر از جمله دیپلماتها و مقام‌های سابق، دانشگاهیان و مقامات پیشین نظامی امضا کرده‌اند که در میان آنها نام فریده فرحی استاد دانشگاه هاوایی، جان لیمبرت معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، رضا مرعشی مسئول سابق امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، علیرضا نادر تحلیلگر مسائل ایران، تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانی-آمریکایی و گری سیک مشاور جرالد فورد، جیمی کارتر و رونالد ریگان در امور ایران دیده می‌شود.

گری سیک دیروز درباره تغییر نگاه به ایران بعد از انتخاب آقای روحانی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “به دلیل مواضع آقای احمدی نژاد کسی به ایران اعتماد نداشت، اما حالا شرایط عوض شده، رئیس جمهوری تازه ای آمده که هم به پرونده هسته ای آشناست و هم با رهبر ایران نزدیک است هر چند بعضی از حرف هایش با رهبر فرق دارد.”

آقای سیک اظهار امیدواری کرد که رهبر ایران با روی کار آمدن آقای روحانی، دعوت آمریکا به مذاکره مستقیم را قبول کند چرا که به نظر او با وجود بی اعتمادی به ایران، آمریکا احتمالا “تلاش خواهد کرد تا در این وضعیت تازه، مثل قبل رفتار نکند.”

این نامه درست یک روز بعد از آن منتشر شد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا، حسن روحانی را گرگی در لباس میش کلیکخواند و از آمریکا خواست به دولت روحانی نشان دهد که تغییری در سیاستهای واشنگتن ایجاد نشده است.

گری سیک در این باره به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “اسرائیل برای جبران عدم حضور آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد دیگران را راضی کند که در ایران هیچ چیز عوض نشده و رفتار غرب با ایران نباید عوض شود.”

تلاش برای قانع کردن دولت آمریکا به گفتگو با دولت آقای روحانی که میانه روتر از دولت آقای احمدی‌نژاد تلقی می‌شود در کنگره آمریکا هم آغاز شده و دو نماینده کنگره نامه دیگری به رئیس جمهور آمریکا نوشته‌اند و گفته‌اند اگر دولت اوباما مذاکره با دولت آقای روحانی را امتحان نکند، مرتکب اشتباه شده است.

“باید مراقب باشیم کارهایی نکنیم که مشروعیت رئیس جمهور منتخب را زیر سوال ببرد یا موضع او را در قبال تندروهای داخل رژیم تضعیف کند، یعنی کسانی که با سیاست صلح و آشتی او مخالفند.”

این در حالی است که دو هفته پیش کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا در نامه‌ای که به امضای ۴۵ نماینده رسیده بود، از باراک اوباما خواسته بود تا بدون توجه به انتخاب آقای روحانی، تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کند.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط