18 C
Paris
Tuesday, October 3, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

ثبت شهر یزد در فهرست جهانی یونسکو

به گزارش خبرگزاری ایرنا، با رای کمیته میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی شهر یزد در روز یکشنبه ۱۸ تیر در نشستی که در کراکوف لهستان برگزار شد، نخستین پرونده یک شهر تاریخی ایرانی به ثبت جهانی رسید.

یزد بیست و دومین اثر ثبت شده از ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

۲۱ بنا، محوطه و میراث طبیعی ایران از جمله پاسارگاد، پرسپولیس، قلعه بم، میدان امام اصفهان، کویر لوت، باغ ایرانی، میمند، بیستون، کاخ گلستان، مسجد سلطانیه و… در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده، اما تا کنون هیچ شهری از ایران وارد این فهرست نشده بود.

مساحت ثبت شده در پرونده جهانی یزد بیش از ٧٠٠ هکتار از زمین‌های بخش قدیمی یزد را در بر می‌گیرد.

در مراسم ثبت جهانی یزد نمایندگان برخی از کشورهای منطقه ویژگی‌های تاریخی، حیات اجتماعی، فرهنگی و بناهای خشتی این شهر را ستودند.

فرهاد نظری، مديركل ثبت آثار سازمان ميراث فرهنگى ایران با اشاره به اینکه شهر يزد به عنوان نخستين شهر تاريخى ايران كه داراى ارزش‌هاى منحصر به فرد جهانى شناخته شده است، گفت که سال گذشته نیز دو قنات منحصربه فرد يزد ثبت جهانى شد. پيشتر هم باغ دولت یزد در فهرست ميراث جهانى ثبت شده بود.

با ثبت جهانی شهر یزد، بافت تاریخی این شهر و تمام مناطق ثبت شده باید دست نخورده باقی بمانند و معماری و بافت شهری و فرهنگی آن نباید تغییر کند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط