20.2 C
Paris
Friday, September 29, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

انفجارها در اردوگاه اشرف عراق «ده‌ها کشته» بر جای گذاشت

camp-ashraf-terrorisme-pmoi-mek-radjavi-iraq

گزارش‌های رسیده از عراق حاکی است که بروز انفجارهای پیاپی در اردوگاه اشرف، محل استقرار حدود صد تن از نیروهای سازمان مجاهدین خلق، در روز یکشنبه ده‌ها کشته بر جای گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در حالی که سازمان مجاهدین خلق می‌گوید این انفجارها به خاطر «حمله راکتی توسط نیروهای دولتی عراق» رخ داده، مقام‌های عراقی این اتهام را قویاً تکذیب می‌کنند.

شاهین قبادی، سخنگوی سازمان مجاهدین خلق در پاریس در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت از کشته شدن ۴۴ نفر در جریان «حمله به اردوگاه اشرف» در روز یکشنبه، دهم شهریور، خبر داد.

سازمان مجاهدین خلق در وب‌سایت‌های خود هم‌چنین می‌نویسد که «حداقل پنج تن» از کشته‌شدگان در اشرف «پس از دستگیری توسط نیروهای نوری المالکی و در حالی که دست‌هایشان را از پشت بسته بودند به رگبار بسته شده و کشته شده‌اند.»

به نوشته وب‌سایت اصلی سازمان مجاهدین خلق، «نیروهای پلیس عراق و افسران وابسته به نخست وزیر مالکی»، «در برخی از ساختمان‌های اشرف ابتدا با گلوله‌های آرپی‌جی هفت به درون اتاق‌ها شلیک می‌کردند و سپس افراد آن اتاق را به رگبار می‌بستند.»

در همین حال به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقام‌های عراقی با تکذیب این اخبار می‌گویند  صداهایی که شنیده شده صدای انفجار بشکه‌های نفت و گاز یا بوده‌است.

بیمارستان‌های محلی نیز می‌گویند که تلفاتی از این انفجارها به آن‌ها گزارش نشده‌است.

علی الموسوی، سخنگوی نخست‌وزیر عراق، در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس کشته شدن چند تن از ساکنان اردوگاه اشرف را تایید کرد اما با تکذیب درگیر شدن نیروهای عراقی با ساکنان این پایگاه گفت که «تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این افراد به خاطر درگیری داخلی بین خود ساکنان اردوگاه کشته شده‌اند.»

از سوی دیگر حقی الشریفی، مقام عراقی مسئول اردوگاه اشرف، به خبرگزاری فرانسه گفت که «حتی یک سرباز هم وارد اردوگاه اشرف نشده‌است.»

وی تاکید کرد که «از بیرون هیچ حمله‌ای به این کمپ نشده‌است و به نظر می‌آید چند بشکه نفت و گاز منفجر شده‌است و پلیس در حال بررسی این موضوع است.»

اما در همین حال یک منبع پلیس عراق به خبرگزاری فرانسه گفت که بامداد یک‌شنبه پنج خمپاره در اردوگاه اشرف به زمین اصابت کرده‌است.

از سوی دیگر الیانا نَبعه، سخنگوی هیات نمایندگی سازمان ملل در عراق، نیز روز یک‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «از اتفاقات غم‌انگیز امروز که بنا بر گزارش‌ها منجر به کشته و زخمی شدن چندین تن از ساکنان اردوگاه [اشرف] شده بسیار متأسفیم.»

وی خبر داد که سازمان ملل در حال بررسی و ارزیابی مستقل گزارش‌های رسیده در این مورد است.

مجاهدین خلق پیش از این نیز خبر داده‌بود که مقام‌های عراقی حدود دو هفته پیش آب و برق اردوگاه اشرف را قطع کرده‌اند.

بخش عمده‌ای از اعضای سازمان مجاهدین خلق حدود سه دهه در پایگاهی نظامی به نام اشرف در عراق زندگی می‌کردند، اما حدود ۳۰۰۰ نفر از این نیروها در پی ضرب‌الاجل مقامات عراق و توافق با ایالات متحده در سال جاری به پایگاه لیبرتی (حریه) در حوالی بغداد منتقل شدند که پیش از آن محل استقرار نظامیان آمریکایی بود.

پس از این انتقال، حدود ۱۰۰ نفر از اعضای این سازمان در اردوگاه اشرف ماندند تا به امور تعیین تکلیف دارایی‌ها و کالاهای باقی‌مانده سازمان مجاهدین در این پایگاه بپردازند.

شاهین قبادی، سخنگوی سازمان مجاهدین خلق در پاریس به رادیو فردا گفت که این وضعیت هم‌چنان صادق است و سازمان مجاهدین تصمیمی برای انتقال افراد باقی‌مانده در اردوگاه اشرف ندارد.

FARDA

 

شماری از اعضای مجاهدین خلق در عراق کشته شدند

براساس گزارش های دریافتی در جریان حمله به اردوگاه اشرف در عراق در اوایل صبح امروز ( یکشنبه اول سپتامبر- ۱۰ شهریورماه ) دست کم بیست نفر کشته شده اند.

علی موسوی یکی از سخنگویان نخست وزیر عراق، ضمن تایید این خبر گفته است که تعدادی از ساکنان این اردوگاه کشته شده و تحقیقات اولیه در این باره در جریان است.

آقای موسوی افزوده که این افراد در نتیجه درگیری در بین ساکنان این اردوگاه کشته شدند و نیروهای عراقی در کشتن این افراد دخالتی نداشته اند.

این درحالی است که شورای ملی مقاومت اعلام کرده که این افراد در نتیجه حمله نیروهای عراقی به این اردوگاه کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس شاهین قبادی، سخنگوی سازمان مجاهدین خلق ایران، شمار کشته ها را ۴۴ نفر اعلام کرده.

حقی شریفی، یکی از مقامات عراقی که مسئولیت کمپ اشرف را برعهده دارد به خبرگزاری فرانسه گفته است: “هیچ حمله ای از خارج این اردوگاه صورت نگرفته و هیچ سربازی هم وارد این محل نشده بود.”

به گفته این مقام عراقی به نظر می رسد آن چه که اتفاق افتاده مربوط به منفجر شدن چند بشکه نفت و یا گاز در داخل اردوگاه باشد.

این در حالی است که سازمان مجاهدین خلق گفته است که نیروهای عراقی با ورود به کمپ اشرف شماری از اعضای این سازمان را کشته و وسایل آنها را در داخل اردوگاه به آتش کشیدند.

این گروه پیشتر گفته بود که مقامات عراقی آب و برق کمپ اشرف را حدود دو هفته پیش قطع کردند.

الیانا نبا، سخنگوی سازمان ملل در عراق دراین باره گفته است: “ما عمیقا از حوادث امروز که به کشته و مجروح شدن شماری از ساکنان کمپ اشرف منجر شده، ابراز تاسف می کنیم و از نزدیک اوضاع را بررسی می کنیم.”

کمپ اشرف در دهه ۱۳۶۰ خورشیدی، در اوج جنگ ایران و عراق با حمایت صدام حسین، رئیس‌جمهور سابق عراق برپا شد و گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق و رهبران این سازمان که به عراق پناهنده شده بودند، در آن ساکن شدند.

اما پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، ساکنان این اردوگاه به عنوان خارجیان مسلح غیرمتخاصم، تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

مسئولیت حفاظت از این اردوگاه در سال ۲۰۰۹ میلادی، به دولت عراق واگذار و این کشور متعهد شد که با ساکنان آن طبق قوانین عراق رفتار کند و از استرداد اجباری اعضای سازمان مجاهدین خلق به ایران، که ممکن است جان آنان را به مخاطره اندازد، خودداری کند.

در دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی، دولت عراق و مقامات سازمان مجاهدین خلق توافقنامه‌ای را امضا کردند که براساس آن، قرار شد اعضای این سازمان به تدریج از اردوگاه اشرف به اردوگاه لیبرتی (آزادی) منتقل شوند و از آنجا مقدمات انتقالشان به دیگر کشورها فراهم شود.

براساس این توافق بیش از سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق به اردوگاه لیبرتی منتقل شدند و تنها عده کمی از اعضای این سازمان در اردوگاه اشرف باقی ماندند.

BBC

 

کشته شدن ده‌ها تن از اعضای مجاهدین خلق در کمپ اشرف

ده‌ها تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق روز یکشنبه، دهم شهریور ماه در اردوگاه اشرف در عراق کشته شدند.

مقامات دولتی عراق با تایید این خبر، درگیری بین ساکنان اردوگاه اشرف را دلیل کشته شدن شماری از ساکنان آن اعلام کرده‌اند.

شورای مقاومت ملی با صدور بیانیه‌ای که در تارنمای این شورا منتشر شده می‌گوید نیروهای دولت عراق به کمپ اشرف حمله کرده‌اند و دست‌کم ۳۵ تن در جریان این حمله جان خود را از دست داده‌اند.

اردوگاه اشرف محل سکونت شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق است که از دهه شصت خورشیدی راه‌اندازی شده است. دولت عراق از سال ۲۰۰۹ مسئولیت حفاظت از این اردوگاه را برعهده گرفته است.

ZAMANEH

 

کشته شدن شماری از اعضای مجاهدین خلق در کمپ اشرف

سازمان مجاهدین خلق ایران و مقام‌های دولت عراق از کشته شدن چندین تن از اعضای مجاهدین در اقامتگاه موقت آنان در عراق خبر می‌دهند. اما خبرگزاری‌ها از میزان قربانیان گزارش‌های متفاوتی داده‌اند.

خبرگزاری‌ها به نقل از سازمان مجاهدین خلق ایران می‌نویسند، نیروهای امنیتی عراق صبح یکشنبه (اول سپتامبر / ۱۰ شهریور) به کمپ اشرف، اقامتگاه موقت اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در شمال شرقی بغداد و نزدیکی مرز ایران، حمله کرده‌اند. این حمله توأم با چند انفجار بوده است.

شاهین قبادی، سخنگوی شورای ملی مقاومت ایران در پاریس، به آسوشیتدپرس گفته است که بر اثر عملیات تهاجمی نیروهای عراقی ۳۴ تن از اعضای مجاهدین در کمپ اشرف کشته شده‌اند.

خبرگزاری آلمان به نقل از شورای ملی مقاومت شمار کشته‌شدگان در این حمله را ۱۹ تن ذکر کرده، اما خبرگزاری فرانسه از ۲۳ کشته خبر داده است. خبرگزاری آلمان همچنین به نقل از مجاهدین خلق می‌نویسد، پنج عضو این سازمان توسط نیروهای امنیتی عراق دستگیر شده و سپس به قتل رسیده‌اند.

مقام‌های عراقی خبر حمله نظامی دولت عراق به کمپ اشرف را تایید نکرده‌اند. علی موسوی، سخنگوی نوری مالکی، نخست وزیر عراق، تایید کرده است که چند تن از ساکنان کمپ اشرف در عراق کشته شده‌اند. اما به گفته موسوی، “نتیجه یک تحقیق اولیه حاکی از آن است که ساکنان کمپ بر اثر درگیری‌ای که بین خود داشته‌اند کشته شده‌اند”. او این خبر را که نیروهای عراقی مسئول کشته شدن اعضای مجاهدین هستند تکذیب کرد.

بخشی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در زمان صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق، در کمپ اشرف، اردوگاهی واقع در شمال بغداد، اقامت داشتند. دولت جدید عراق که خواهان داشتن روابط دوستانه با جمهوری اسلامی ایران است، مایل است که مجاهدین خلق خاک عراق را ترک کنند. این است که شماری از اعضای سازمان مجاهدین با پشتیبانی سازمان ملل متحد به کشورهای دیگری که حاضر به پذیرش آنان بودند مهاجرت کردند. بقیه اعضای این سازمان در عراق هم‌اکنون در انتظار خروج خود از این کشور به سر می‌برند. حدود ۱۰۰ تن از آنان هنوز در کمپ اشرف اقامت دارند.

DW.DE

 

دهها کشته در اردوگاه مجاهدین خلق در عراق  

در نتیجۀ درگیری و انفجارهای پیاپی در اطراف اردوگاه سازمان مجاهدین خلق ایران در عراق دست کم 35 نفر کشته شدند. سازمان مجاهدین خلق ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که اردوگاه اشرف، متعلق به این سازمان در چهل کیلومتری بغداد، امروز صبح به دستور نوری المالکی، نخست وزیر عراق، هدف خمپاره قرار گرفت.

در این بیانیه تصریح شده است که پس از این حمله پلیس و نیروهای نظامی عراقی که مسئولیت حفاظت از اردوگاه اشرف را برعهده دارند با هجوم به اعضای این سازمان در داخل اردوگاه 35 تن از آنان را کشتند. سازمان مجاهدین خلق با اعلام اسامی 23 تن از کشته شدگان تصریح کرده است که شماری از قربانیان در حالی که دستبند بر دست داشتند تیرباران شده اند.
پلیس عراق اعلام کرده که در پی پرتاب 5 خمپاره به روی اردوگاه اشرف اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران به نیروهای عراقی حافظ اردوگاه حمله کردند که در نتیجۀ آن دو تن از سربازان عراقی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند. نیروهای نظامی عراق هرگونه حمله به اعضای سازمان مجاهدین خلق در داخل اردوگاه اشرف را تکذیب کرده و افزوده اند که در نتیجۀ اصابت خمپاره ها به مخازن نفت و گاز این اردوگاه انفجارهای پیاپی صورت گرفته است.
یک مقام حکومتی عراق که نخواسته نامش فاش شود ضمن تکذیب حملۀ نیروهای عراقی به داخل اردوگاه اشرف به نقل از سرویس های امنیتی عراق خبر از درگیری های درونی سازمان مجاهدین خلق در داخل اردوگاه داده است.
قریب سه هزار تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در عراق سال گذشته از اردوگاه اشرف به “اردوگاه آزادی” در حومۀ شهر بغداد منتقل شدند. با این حال، حدود صد تن دیگر از اعضای این سازمان همچنان در داخل اردوگاه اشرف به سر می برند. این دو اردوگاه در گذشته بارها هدف حملات خمپاره ای قرار گرفته اند.

RFI

 

 

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط