6.6 C
Paris
Monday, April 22, 2024

آمریکا، بریتانیا و فرانسه خواستار پایان جنگ در یمن شدند

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه و همزمان با فشارهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه برای پایان دادن به جنگ یمن، درگیری های شدید نظامی در شهر بندری حُدیده دهها کشته و زخمی به جای گذاشت. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نظامی و پزشکی نوشت که در نبردهای بیست و چهار ساعت گذشته در این شهر بندری دست کم ۱۱۰ نفر از شورشیان، ٣٢ تن از نیروهای وفادار به دولت رسمی یمن و ۷ غیرنظامی کشته شدند.

همزمان با این نبردها، وزیر امور خارجۀ آمریکا مایک پمپئو و همتای انگلیسی وی، جرمی هانت، اعلام کردند که زمان مذاکرات صلح در یمن فرارسیده است. ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه نیز با انتشار بیانیه ای ضمن حمایت از ابتکار عمل بریتانیا و آمریکا از جامعۀ جهانی خواست که به جنگ و خونریزی در یمن خاتمه دهد. وزیر امور خارجۀ فرانسه خواستار آتش بس در یمن، ارسال کمک های بشردوستانه به این کشور و نهایتاً حل سیاسی جنگ و خونریزی شد.

وزیر امور خارجۀ آمریکا در گفتگوهای تلفنی با پادشاه عربستان، ملک سلمان، و ولیعهد این کشور، محمد بن سلمان، که همزمان وزیر دفاع عربستان نیز به شمار می رود، صریحاً خواستار پایان خشونت های یمن شد و طرفین درگیر را به مذاکره برای خاتمه دادن به خونریزی فراخواند.

در اظهاراتی جداگانه جرمی هانت، وزیر امور خارجۀ بریتانیا، هزینۀ انسانی جنگ یمن را غیرقابل محاسبه خواند و خواستار حل سیاسی آن شد. وزیر امور خارجۀ بریتانیا که امروز دوشنبه دوازدهم نوامبر با رهبران عربستان در ریاض ملاقات کرد از اقدام جدید شورای امنیت سازمان ملل و فرستادۀ ویژه آن برای ساماندهی مذاکرات صلح تا پایان سال جاری میلادی حمایت نمود.

جرمی هانت در بیانیه ای که پیش از سفرش به ریاض منتشر کرد، اعلام نمود که جنگ یمن تاکنون میلیون ها آواره به بار آورده و وقوع گرسنگی و بیماری های مُسری ادامۀ وضع موجود را ناممکن ساخته است.

در ریاض وزیر امور خارجۀ بریتانیا با پادشاه و ولیعهد عربستان ملاقات کرد و سپس برای دیدار با ولیعهد امارات، شیخ محمد بن زاید آل نهیان، عازم ابوظبی شد. در این دور سفر جرمی هانت با وزرای امور خارجۀ عربستان و یمن نیز دیدار و گفتگو کرد.

در این حال دیروز یکشنبه یازدهم نوامبر درگیری های خونینی در محلات مسکونی شهر حُدیده روی داد. نیروهای دولتی یمن هدف از این درگیری ها را پاکسازی محلات شهر از وجود نیروهای حوثی اعلام کردند که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند.

قوای حوثی با قرار دادن تک تیراندازها به روی بام ها و کارگذاشتن مین می کوشند از پیشروی قوای دولتی در حُدیده جلوگیری کنند.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط